piatok 10. júla 2020

Prečo neuznávam peniaze ako darček?


Ahojte,

dnes by som sa rada zamyslela nad témou darčekov a peňazí. Niektorí si to automaticky spoja, že aha budem mať sviatok, dostanem peniaze. A čo je ešte horšie, ak už začne preratúvať koľko to bude.Na začiatok musím povedať, že áno sú prípady kedy si poviem, že je to lepšie ako nejaká blbosť. Ak si niekto napr. šetrí na dovolenku alebo nejakú drahšiu vec, po ktorej túži a poprosí ostatných, že ak ho už chcú obdarovať tak nech mu prispejú - beriem to, alebo ak chýbajú dotyčným peniažky možno aj na základné potreby, tak to môže byť lepšie riešenie. 

Ja sa však chcem dnes zamyslieť nad tým, prečo niektorí ľudia miesto toho aby vymysleli blízkemu adekvátny darček, tak ho odbavia bankovkou.

Nikdy som nebola človek, ktorý sa tiahne za materiálnymi vecami, peniazmi či majetkom. Pevne verím, že taká nikdy nebudem. Vyrástla som v rodine, kde sa na sviatok dávali bonboniéry alebo nejaká maličkosť, nikdy nie peniaze. Tak isto na Vianoce sa každý snažíme rozmýšľať čo by tomu druhému urobilo radosť. Predsa len, ak idem niekoho obdarovať, robím to z lásky a teda musím o tom človeku niečo vedieť. Sú viaceré možnosti - buď idem na istotu že presne viem čo ten človek potrebuje, alebo skúsim niečo vymyslieť.

Je pre mňa nepochopiteľné, že napr. rodičia dávajú deťom peniaze. Tí by ich predsa mali poznať najlepšie a mali by vedieť ako im urobiť radosť. Ja osobne, keby som si nebola istá, tak radšej to dieťa vezmem so sebou a vyberieme to, čo sa mu bude páčiť, plus tým aj strávime spolu pekný čas. Mne tie peniaze prídu ako: na, patrí sa to a daj mi pokoj.

Najviac ma to hnevá na Vianoce. To je čas kedy treba spomaliť, porozmýšľať o živote a ak chcem obdarovať niekoho tak ho musím poznať, vedieť po čom túži. Treba si človeka všímať celý rok a vtedy darček nie je problém. Ja si napr. počas roka zapisujem ak ma niečo napadne, alebo človek o niečo prejaví záujem či spomenie že by to potreboval. Dať peniaze so slovami: ,,kúp si niečo, a dones mi to, budeš to mať ako darček." kazí celé kúzlo Vianoc, nebude žiadne prekvapenie ani očakávanie a navyše ten človek mi tým hovorí, že sa mu nad mojim darčekom fakt nechce premýšľať.

Na druhej strane sú ľudia, ktorým človek nikdy nevyhovie, nech daruje čokoľvek. Takí sa podľa mňa nezaslúžia vôbec nič. Ale všímam si, že je veľa preberavých ľudí, poďakuje ale hodí to do koša alebo predá cez internet, bez toho aby porozmýšľal, že ten človek sa pravdepodobne naozaj usiloval mu darovať niečo pekné.

Aj vlastnoručne vyrobené darčeky majú svoje čaro, pre mňa sú najkrajšie, lebo človek musel nad tým stráviť viac času a robil to zo srdca. 

Toľko asi z mojej strany k peniazom a darčekom. Budem rada, ak sa do komentára aj vy rozpíšete o tom, čo pre vás darčeky znamenajú, aké dostávate najradšej a aké darujete vy. :-)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára